Güncel Haber

Yrd.Doç.Dr.Nermin Demirkol "UNESCO Kültür Mirasını Koruma El Kitapları Tanıtımı" KOCAELİ PANELİ'nin moderatörlüğünü yaptı.

02-Mart-2017 - 15:03

Yrd.Doç.Dr.Nermin Demirkol "UNESCO Kültür Mirasını Koruma El Kitapları Tanıtımı" KOCAELİ PANELİ'nin moderatörlüğünü yaptı.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan panelin açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Hasan Gözen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve KÜMİD Başkanı Saadet Güner yaptı. Kültürel mirasların ortaya çıkarılması kadar onları gelecek nesillere taşımanın önemine vurgu yapılan panelde, panelistlere plaket takdimi yapıldı. Panele Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanları Sayın Fazile Özkurt ve Gültekin Görüm’ün yanı sıra Körfez Belediye Başkan Yardımcısı ve Körfez Kent Konsey Başkanı Sayın İsa Taş’ta katıldı. Moderatörlüğünü Değirmendere Ali Özbay MYO Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol'un yaptığı panelde, Yrd. Doç. Dr. Demirkol "KÜMİD faaliyetleri" ile ilgili bilgiler verdi. UNESCO Kültür Mirasını Koruma El Kitaplarının Türkçe'ye kazandırılması ile ilgili olarak Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Aydın'ın konuşmasının ardından, Kültür Müze Müdürü Rıdvan Gölcük "Görünenin Ötesindeki Güç: Kültürel Miras", İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan "Kocaeli'de Kültür Turizmi Çalışmaları", Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel "Kocaeli'nin Kültürel Miras Rotaları", TÜRSAB Yedigöller BYK Başkanı Kadir Genç "Kültürel Miras Tanıtımları" ve Kocaeli Üniversitesi Prof.Dr.Baki Komsuoğlu Müze Müdürü Yrd. Doç. Dr. Üftade Muşkara ise "Kültürel Miras ve Türkiye" konularında panelde konuşmacı olarak yer aldılar. Panel kapsamında ayrıca Değirmendere Ali Özbay MYO öğrencilerinin eserlerinin sergilendiği "Seramik-Cam-Takı Sergisi'nin açılışı yapıldı. KÜMİD'in 10. kuruluş yıl dönümünde, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun UNESCO "Kültür Mirasını Koruma El Kitapları"nı Türkçe'ye tercüme ederek koruma alanına kazandırıp, basımı ve dağıtımının yapıldığı kitaplarda, Müzelerde Güvenlik, Yazma Eserlerin Bakımı ve Elleçlenmesi, Koleksiyonların Belgelenmesi, Müzeler İçin Afet Riski Yönetimi, Depodaki Koleksiyonların Elleçlenmesi, Dini Mirasın Güvenliğinin Sağlanması gibi altı farklı konuda bilgiler yer alıyor.

Etkinlikler

15 NİSAN 2018 DÜNYA SANAT GÜNÜ

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Nilgün ŞENER, 13 Nisan 2018 tarihinde "15 NİSAN 2018 DÜNYA SANAT GÜNÜ" nedeniyle Kocaeli Tarihi Tren Garı'nda açılacak olan karma sergide yer alacak. Dünya Sanat Gününü kutlama, farklı tatları, farklı anlatım dillerini ve farklı sesleri bir araya getirerek sanatın zenginliğini paylaşmak hedefi ile açılacak olan "COEXIST-BİRARADA Karma Sergi"nin açılış kokteyli 13 Nisan 2018 Cuma Günü Saat 18 00 de yapılacaktır.

13 Nisan

Seramik Teknoloji Eğitimi ve Torna Çalıştayı

Değirmendere Ali Özbay MYO Seramik Atölyesinde Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçıları ve Seramik Sanatçıları Efsane Mehmet Yıldırım, İsmail Tekin ve Seramik Torna Sanatçısı Rad El Safi tarafından gerçekleştirilecek çalıştaya tüm akademik, idari personel ile öğrencilerimiz davetlidir.

12 Mart

TÜM ETKİNLİKLER