Güncel Haber

SEKA KAĞIT MÜZESİ'NİN İLK SERGİSİ "DÜNYADA SERAMİK"

04-Mayıs-2017 - 14:05

SEKA KAĞIT MÜZESİ'NİN İLK SERGİSİ "DÜNYADA SERAMİK""Dünyada Seramik" adlı Fotoğraf ve Seramik sergisi 02.05.2017 tarihinde SEKA Kağıt Müzesi Sergi Salonu'nda açıldı. 2-15Mayıs tarihleri arasında sanatseverler tarafından gezilebilecek serginin açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, KBB Başkan Danışmanı Fazile Özkurt, Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, Eski Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Pekdemir, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu yanı sıra birçok protokol, davetli, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. "Sanat Dil, Din, Irk Tanımaz" Sergi açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birçok işbirliğine imza attıklarını bugün de burada güzel bir örneğinin yer aldığını belirtti. Serginin işbirliği yanı sıra SEKA Kağıt Müzesi'nde yapılmasının da tarihi mekanın tanınması açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, sanatın dil, din, ırk tanımayan bir kavram olduğunu sözlerine ekledi. Başkan Vekili Zekeriya Özak belediye olarak sanata ve sanatçıya her daim destek verdiklerini, bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini vurguladı. Sergi ile ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Demirkol ise, "Serginin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'ye ve sanatseverlere teşekkür ediyorum" dedi. Rektörümüze ve KBB Başkanına Özel Hediye Konuşmaların ardından protokol üyeleri serginin açılış kurdelesini kesti ve sergide yer alan eserleri gezdi. Sergide Hakan Öcel, fotokopi transfer metodu ile yaptığı Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'nün ve KBB Başkanının resimlerinin yer aldığı seramik eserler, Rektörümüze ve KBB başkan vekiline takdim edildi. Sergide yer alan eserler ile tek tek ilgilenen ve Yrd. Doç. Dr. Demirkol ile Öcel'den bilgi alan Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, serginin ardından SEKA Kağıt Müzesi'ni de gezdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı destekleriyle düzenlenen sergi, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol'un ülkemizden ve Barselona, Toledo, Torino, Limoges, Stockholm, Osaka, Glasgow, Pekin gibi dünyadaki önemli seramik ile ilgili yerlerden çektiği fotoğraflar ve Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nden Hakan Öcel'in bu fotoğrafları fotokopi transfer metodu ile kendi seramik eserlerine aktardığı fotoğraf ve seramik eserlerden oluşuyor.

Etkinlikler

15 NİSAN 2018 DÜNYA SANAT GÜNÜ

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Nilgün ŞENER, 13 Nisan 2018 tarihinde "15 NİSAN 2018 DÜNYA SANAT GÜNÜ" nedeniyle Kocaeli Tarihi Tren Garı'nda açılacak olan karma sergide yer alacak. Dünya Sanat Gününü kutlama, farklı tatları, farklı anlatım dillerini ve farklı sesleri bir araya getirerek sanatın zenginliğini paylaşmak hedefi ile açılacak olan "COEXIST-BİRARADA Karma Sergi"nin açılış kokteyli 13 Nisan 2018 Cuma Günü Saat 18 00 de yapılacaktır.

13 Nisan

Seramik Teknoloji Eğitimi ve Torna Çalıştayı

Değirmendere Ali Özbay MYO Seramik Atölyesinde Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçıları ve Seramik Sanatçıları Efsane Mehmet Yıldırım, İsmail Tekin ve Seramik Torna Sanatçısı Rad El Safi tarafından gerçekleştirilecek çalıştaya tüm akademik, idari personel ile öğrencilerimiz davetlidir.

12 Mart

TÜM ETKİNLİKLER