Güncel Haber

Dr. Öğr. Üyesi Mine CAN II. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi ve Uluslararası Karma Sergisi'ne katıldı

10-Nisan-2018 - 10:04

Dr. Öğr. Üyesi Mine CAN II. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi ve Uluslararası Karma Sergisi'ne katıldıOkulumuz Dr. Öğr. Üyesi Mine Can, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun desteğiyle Mersin Üniversitesi tarafından 04-07 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen II. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi’nde iki sözlü bildiri sundu. Ayrıca sempozyum bünyesinde düzenlenen Uluslararası Karma Sergiye katıldı. “Osmanlı İmparatorluğu Dönemi İşlemelerinde Kordonla Yapılan Kenar Süslemelerinin İncelenmesi” başlıklı sunumu kapsamında, ülkemiz müzelerinde yapmış olduğu araştırmalarından örneklere yer veren Can’ın çalışması, maddi kültür ürünlerinin farklı açılardan ele alınması bağlamında değerli görüldü. Dr. Öğr. Üyesi Mine Can “İğne Oyalarının Dekoratif Tasarımlarda Kullanılması” başlıklı ikinci bir sunum daha gerçekleştirdi. Bildiri kapsamında Kocaeli İli Gölcük İlçesi Halk Eğitim Merkezi İğne Oyası kurslarında eğitim gören kadın bireylerin kültürel değerleri yaşatma sorumluluğu çerçevesinde gerçekleştirmiş oldukları ürünlerden örneklere yer verdi ve bu kapsamında esas amacının kadın emeğinin toplum içerisinde olgunlaşmasına dikkat çekmek olduğunu belirtti

Etkinlikler

15 NİSAN 2018 DÜNYA SANAT GÜNÜ

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO El Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Nilgün ŞENER, 13 Nisan 2018 tarihinde "15 NİSAN 2018 DÜNYA SANAT GÜNÜ" nedeniyle Kocaeli Tarihi Tren Garı'nda açılacak olan karma sergide yer alacak. Dünya Sanat Gününü kutlama, farklı tatları, farklı anlatım dillerini ve farklı sesleri bir araya getirerek sanatın zenginliğini paylaşmak hedefi ile açılacak olan "COEXIST-BİRARADA Karma Sergi"nin açılış kokteyli 13 Nisan 2018 Cuma Günü Saat 18 00 de yapılacaktır.

13 Nisan

Seramik Teknoloji Eğitimi ve Torna Çalıştayı

Değirmendere Ali Özbay MYO Seramik Atölyesinde Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçıları ve Seramik Sanatçıları Efsane Mehmet Yıldırım, İsmail Tekin ve Seramik Torna Sanatçısı Rad El Safi tarafından gerçekleştirilecek çalıştaya tüm akademik, idari personel ile öğrencilerimiz davetlidir.

12 Mart

TÜM ETKİNLİKLER